ЗА

БИО:

With his platform sneakers, multi-colored hair and trademark sunglasses, you won’t confuse Ian Erix with anybody else on the music scene right now. His eclectic style is a talking piece second to his music, which these days is perhaps best described as Pop with EDM and Pop-Punk influences.

Оние кои се запознаени со претходните дела кои прв катапултиран Erix во меѓународниот центарот на вниманието, racked до над 20 милиони претстави онлајн и слета него на неколку Топ 10 листи на 3 континенти, секако, нема да ја признае потпис елементи на својот звук, но тие, исто така, сигурно ќе го цениме музичка еволуција Erix претрпе во процесот на правење на жестоко се очекуваше нов рекорд.

Кога беше запрашан за неговиот музички стил и уникатна ги преземе за мода, Јан вели: "Луѓето имаат тенденција да имаат сите видови на етикети за мене, но јас сум само мене. Јас сум глупак, Јас целата сум збркана!"Erix пееја тие многу зборови во" Значи Сцена, Значи, да се види преку ", на anthematic број соблекол 2010 EP that became a cult hit and spurred the creation of his fandom, the Mutt Army, a group of dedicated fans and freethinkers who identify with Ian and support him around the world via numerous global street teams. Slate for the summer of 2018, Иан ќе го објави својот нетрпение чека новиот албум, tentatively titled “Scream For Freedom”, рекорд chocked полн со заразни мелодии и куки во кој краен, мисла провоцирајќи и често се чудат стихови. Новиот материјал кој докажува Erix е сериозен текстописец во сопственото право и бележи значителен раст за него како уметник. He pays homage to his pop/punk roots on his most recent musical effort but this time around he marries his signature guitar driven score with solid amounts of modern dance beats and synth elements to create a fantastically catchy electro punk pop hybrid that is sure to resonate loudly with his current fans and open up the floodgates to a legion of new recruits.

Прв неговиот професионален почеток во Њујорк како диџеј / MC во извонредно младите на возраст од 9, Erix е севкупното изведувач, with a precocious DIY attitude that has served him well throughout a wild journey that has taken him from his humble childhood home in America to nearly every corner of the globe. Додека Erix го опишува својот возење досега како прекрасна авантура, вистината е дека има платено повеќе од својот фер удел на членарина од неговото набег во музиката. Тој често се шегува дека неговата приказна чита како сценарио за лоша сапунска опера. A pre-teen Ian, with stars in his eyes, was abused and bullied by resentful family members and peers who seemed threatened by his individuality and persona. They continually told him he would never amount to anything and did their best to sabotag his early successes at every turn. И покрај тешкотиите и naysayers, Erix continued to work full time as a DJ, воспеван како еден од светските најмлад, and built a grassroots reputation. He started writing his own songs and took on the monumental task of making inroads in the music industry from the ground up without any inside connections. Со возраста 14, he snagged his first management deal with the infamous boyband mogul, Louis Pearlman, which was followed up by his first record deal at age 15. И покрај исполнувањето на своите сон на потпишувањето на овие договори, Erix was met with a continuing series of ambivalent time wasters and dishonest executives who took advantage of him. Со текот на времето, a similar tale played out for Erix, одново и одново, за една или друга причина. He was faced with record label bankruptcies, шокантните поврзани со дрога смртта на неговиот личен менаџер, money laundering schemes involving his former representatives and the murder and tragic loss of of two of his closest family members. Erix endured these tribulations plus many others too lengthy to list here and every time the rug was pulled out from underneath him, he adamantly refused to give up and continued to pursue his passion.

"Ако ви се срушени, го направи тоа повторно и повторно и повторно "Јан poignantly пее во" Tomahawk ", a ferociously catchy tune that was released off his 2016 EP titled “;Graffiti On My Heart”;. "Ух-Ох, состојбата на статус кво не може да ги преземе сите на оваа драма. Не сум ли јас вид на разговор ќе ги донесат дома на вашиот мама?"Јан quirps во оваа кука угрижен химна за freethinking и независност. "Ја кренат во воздух како Tomahawk", тој продолжува во заразна хор, "Прави што сакаш, каже она што го сакате и да бидете кој сакате да биде ", тој лае со видливи емоции. Песни на еманципација се популарна тема за Erix но тој е совршено во вашиот дом, без оглед на тоа дали тој е прикажување на социјалната совест во песните како "она што е нормално?", another gripping anthematic track from his sophomore album that questioned current societal norms, или ако тој е откривајќи повеќе сатиричен страна во песни како што се "писклив чисти", при што изјавува "чистота прстени се маркетинг злато" и продолжува да ја испорача заднината јадица "Дизни ѕвезди се писклив чисти, туш со една, и ќе видите!!!"Во" сувенири ", Erix зема на тема развод на детето гледна точка и саркастично пее "Да се ​​има и да се одржи, за побогат, за посиромашните, во болест и здравје, до нешто е надвор од употреба, Јас сега ќе ја изрече ... .DONE!!!". Иан нема проблем со справувањето со провокативни прашања, како религија, sex and inequality but he also loves to have fun and can certainly live it up as evident in songs like “;Shangri-La”; which was a huge tongue-in-cheek crowd-pleaser at radio and on the live circuit in 2016. Во песни како "расте надолу", неговата ода никогаш нема да растат, Игрива личност Иан е блеска како што chants "Јас не треба да растат. Вие треба да прерасне долу "! In “Sex Dance and Rock and Roll” his Top 10 2013 single, we see another side of him altogether when he sings about, добро, што друго? Секс, dance and rock &; ролна!!!

Ја напишани и снимени импресивен каталог на песни, Erix is currently working with mulit-platinum producers in the US and Europe to put the final touches on his new full length record. Најновите материјал одржува младешкиот дух и е јасно препознатливи како своја. Без разлика дали тој е вршење песни зрели со тинејџерски гнев, песни, кои ве натера да мислите или песни кои го прават да скокаат нагоре и танц, Erix јасно е дека е разноврсна и интригантна уметник со интересна перспектива и во целина многу да се каже. 2018 is expected to see the release of Ian’s long awaited new album via joint ventures with Misfit Mindz Entertainment, and Nordican Music Group under the Sony Music Entertainment banner. Во прилог на ослободувањето на неговиот нов рекорд, the year should also see the launch of “;Капка ";, ексклузивен 10 episode series for VEVO TV starring Erix and featuring some of the hottest stars of EDM, поп музика и поп-културата од најкул настани во целиот свет. Segments from the online series will also be seen in micro burst in between programming on MTV networks around the world. Дополнително, Иан е, исто така, прикажување на анимиран лик во нова видео игра создадена од страна на некои од истата програмерите вклучени во познатиот Guitar Hero франшиза. Музиката базирана игра ќе има две нови музички нумери од Erix и играта се очекува да бидат објавени крос-платформа за Wii, Xbox и PlayStation игри системи.

По враќањето од промо турнеја во Јужна Америка, where he appeared before the largest live crowd of his career in front of 2.5 милиони луѓе во Рио де Жанеиро на новогодишната ноќ, Иан изјави МТВ Бразил дека тој е Amped за полноправно светска турнеја и навистина чешање да се добие својата нова музика на патот. MTV in several markets has already showcased some of Ian’s upcoming material and early support has also been coming in from some powerful taste-making DJ’s and key influences at radio around the world.

Ian’s music video for “Shangri-La”, a raucous clip filmed in hedonistic Sunny Beach, Bulgaria went live on YouTube and Vevo in limited European markets in 2015 racking up more than two million views to start. The super catchy, лево од центарот мелодија е, според Иан, “A crazy-fun party anthem and a reminder not to take life too seriously!” Erix told MTV recently that he wrote the lyrics after living through some terrible personal tragedies. He said, “The song’s a little over the top and maybe even a bit goofy but it helped me a lot to get into a whole other head space when I was writing it. Unfortunately, Научив на потешкиот начин оваа година како суров живот може да биде и дека тоа е само премногу проклето кратко и непредвидливи така доаѓа со овој концепт за животот секојдневно како што е на одмор во луд утописки рај каде што ништо лошо не се случува и нешто не, that was a great cathartic escape for me. We could all use a Shangri-La sometimes!” “;Shangri-la has been extremely well received at Top 40 radio in several markets already. An incarnation of the track topped the official charts in Scandinavia peaking at #3 in Finland when it was released on Universal Music in that region.

Following the success of “;Shangri-la”;, Erix пишува, произведени, co-directed and stars in “;Graffiti On My Heart”;, на 4 дел музика видео филм што претходеше на албумите ослободи и содржи неколку песни од ЛП. The inspirational musical film was quite an ambitious and personal undertaking by Ian. The story-line depicts his life as a youngster as he was persecuted outrageously by abusive family members and townspeople and goes on to feature a reflection on the the tragic homicide of his grandfather and subsequent loss of his father along with Ian’;s battle to overcome these tragedies and fight the small mindedness and hatred he is faced with in order to rise against a repressive society.

Ian toured Europe extensively during the summer of 2015 with stops in 23 cities including a special appearance at Utlra Music Festival in Croatia. He has continued touring since playing 17 dates across UK with famed XFactor boyband Union J in February 2017. He also hosted the Paradise Int’;l Music Festival with Austin Mahone, Whiz Khalifa and Kanye West in the Phillipines that same year. More recently, Erix performed at the MTV pre-show for Justin Bieber’;s Purpose tour in Mumbai. In the summer of 2017, his latest single “;Footprints In The Sand”; hit #5 on the dance radio charts in Japan in and in December 2017, the song was named the official theme for New Year’;s 2018, in Dubai, UAE. Erix appeared at various events around UAE to promote the single at the end of the year and took part in a pre-show broadcast from the Katy Perry concert in Abu Dhabi on New Year’;s Eve.

нови целосна должина албум Иан, tentatively ttitled “Scream for Freedom”, е натоварен со огромна, мисла провоцирајќи, потресна и забава / често се чудат песни. As a proponent for freethinking, само изразување и да се забавувате, Erix продолжува да се промовира пораката на анти-сообразност со неговата група на навивачи познати како глупак армија, мешавина од различни националности, религии, трки, половите, возраст и сексуалност, кои се обединат под својата љубов за музиката, peace and individuality. Erix’;s upcoming single, ";Tomahawk”; which is featured in the epic finale of “;Graffiti On My Heart”; е моќен и препреки химна за да се биде верен на себеси на сите трошоци кои сигурно ќе разговарам со голем број на младите низ светот.

A dynamic and enthralling performer, Erix is sure to win over a legion of new admirers when his music is introduced to wider audiences this year as he embarks on promotional tours across Japan, Југоисточна Азија, South America and Australia in late spring before a return to the USA and Europe in the summer.